- Aktuality
- Stanovy a přihláška
- Aktivity společnosti
- Informace ze společnosti
- Doporučené postupy ČNS
- Registr dialyzovaných
pacientů (RDP) - Dialyzační statistika
- Český registr biopsií
- Postgraduální nefrologie
- CONH
- Odkazy
- Akce neorganizované ČNS
- Archiv
- Privátní stránky
WKD 2009
World Kidney Day 2009
Vážení kolegové,
i v letošním roce bude Česká nadace pro nemoci ledvin a Česká nefrologická společnost pořádat některé akce ke Světovému dni ledvin. Jejich přehled spolu s tiskovým prohlášením máte v příloze tohoto mailu.
Kromě jiného jsou v tisku plakáty a letáčky, které od nás můžete obdržet prostřednictvím distributorů, nebo si je můžete vytisknout z přiloženích pdf. příloh. Pokud byste měli zájem o tištěnou verzi, je nutné co nejdříve nahlásit počet požadovaných výtisků na adrese nadaceledviny@seznam.cz. Předpokládáme, že každé dialyzační středisko potřebuje cca 1–3 plakáty a případně až několik desítek letáčků. Současně jsme vytvořili i formulář pro vyšetřování nemocných v rámci WKD, který by mohl sloužit jako vzorový materiál pro jednotlivá pracoviště, která by chtěla provádět vyšetřování moči a kreatininu.
Rádi bychom vás tímto prostřednictvím požádali o to, zda byste nás mohli informovat o připravovaných aktivitách na vašem pracovišti či ve vašem regionu, abychom o nich mohli veřejnost informovat na připravované tiskové konferenci 11. 3. 2009 a abychom následně mohli vaši akci zařadit do zprávy, která bude o konání WKD po jejím ukončení vydána. Informaci o připravovaných aktivitách prosím zasílejte na adresu: vladimir.tesar@lf1.cuni.cz a současně rysavar@vfn.cz.
S přáním úspěšného Světového dne ledvin
Romana Ryšavá
za Českou nefrologickou společnost
Vladimír Tesař
Za Českou nadaci pro nemoci ledvin
Světový den ledvin 12. 3. 2009
Press Release
Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology) vyhlásily letos již počtvrté druhý čtvrtek v měsíci březnu (tentokrát 12.3.2009) Světovým dnem ledvin s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. V letošním roce je hlavní pozornost zaměřena na kontrolu krevního tlaku a vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin.
V České republice je odhadem asi 5% obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin, nejčastěji v důsledku diabetu, hypertenze, aterosklerózy (poruchy prokrvení ledvin). Nemocní se sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév (infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin) a jsou také ohroženi vývojem selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ale selhání ledvin nedožije, protože umírá předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Dialýzou či transplantací ledvin se léčí sice jen méně než 0,1% obyvatel, náklady na tuto léčbu ale představují několik procent celkových nákladu na zdravotní péči. S rostoucím věkem populace a zvyšujícím se počtem diabetiků, počty dialyzovaných pacientů a náklady na jejich léčbu nepochybně porostou.
Diagnóza chronického onemocnění ledvin se opírá o stanovení kreatininu v séru a vylučování bílkovin (přesněji albuminu) do moci. Časná detekce chronického onemocnění ledvin je snadná (vyšetření albuminu v moci, stanovení sérového kreatininu, event. výpočet filtrační funkce ledvin). U většiny pacientů s chronickým onemocněním ledvin zůstává toto onemocnění nediagnostikováno. I v ČR je každoročně zahajována dialyzační léčba až u 1/3
nemocných, u kterých se o chronickém onemocnění ledvin nevědělo. Časná diagnóza umožňuje snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít vývoji jeho komplikací. Skríninková vyšetření by se měla soustředit na nemocné s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin, tj. pacienty s diabetem a hypertenzí, obézní, kuřáky, osoby ve věku nad 50 let, osoby s rodinnou anamnézou diabetu, hypertenze nebo chronického onemocnění ledvin, pacienty s anamnézou jakéhokoli onemocnění ledvin.
Nejvýznamnější opatření, která u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, významně snižují riziko vývoje selhání ledvin a kardiovaskulárních komplikací jsou: snížení krevního tlaku na nižší cílové hodnoty než u pacientů bez onemocnění ledvin, snížení ztrát bílkoviny do moči (podáváním léku, které blokují tvorbu nebo účinky angiotenzinu II), kontrola glykémie, krevních tuku, zastavení kouření a snížení tělesné váhy.
V České republice je Světový den ledvin letos organizován společně Českou nadací pro nemoci ledvin a Českou nefrologickou společností.
Dne 11. 3. 2009 v 9 hodin proběhne v hotelu Novotel v Praze tisková konference, na které budou účastníci seznámeni s akcemi, které letos v rámci Světového dne ledvin proběhnou v celé České republice.
12. 3. 2009 pak budou moci zájemci podstoupit v Praze a dalších městech výše popsané skríninkové vyšetření ledvin (vyšetření moči a sérového kraetininu jako parametru funkce ledvin) a měření krevního tlaku. Tentýž den proběhne v Praze celostátní sympozium věnované problematice transplantací ledvin od žijících dárců.
Podrobné informace o akcích konaných v rámci Světového dne ledvin budou zveřejněny na webových stránkách České nadace pro nemoci ledvin (www.nadaceledviny.cz) a České nefrologické společnosti (www.nefrol.cz)
Vladimír Tesař, předseda správní rady České nadace pro nemoci ledvin
(Czech Kidney Foundation)
Romana Ryšavá, předsedkyně České nefrologické společnosti
Symposium Transplantace ledviny od žijících dárců
12. březen 2009, Hotel Yasmin, Praha
Pozvánka na symposium 
Vratný lístek 
Světový den ledvin
vyšetření ledvin a krevního tlaku zdarma
Dne 12. 3. 2009 mezi 13:00 a 15:00 hod. budou mít zájemci v odběrovém centru Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice na Fakultní poliklinice, Karlovo náměstí 32 (v přízemí) možnost nechat si vyšetřit funkci ledvin (sérový kreatinin s výpočtem filtrační funkce ledvin) a ověřit, zda ledviny nejsou poškozeny (vyšetření moči testovacími proužky). Současně bude zájemcům změřen krevní tlak.
Prof. MUDr Tomáš Zima, DrSc.,
Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN
Prof. MUDr Vladimír Tesař, DrSc.
Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN



